Perşembe , Ekim 6 2022

bettilt giriş

istanbul escort
Film izle
Ana Sayfa / Döviz / Fed Faiz İndirimi ve Yükseltmesi Neden Önemlidir?

Fed Faiz İndirimi ve Yükseltmesi Neden Önemlidir?

Dünya genelinde yatırımcıların birçoğu için FED kararları en az FOMC kararları kadar önemlidir. Bunun en önemli nedeni ise dünyanın birçok ülkesinde ekonomik ilişkilerde dolara endeksli olan sistemin varlığıdır. Bunun yanı sıra ayrıca tahvil ve hisse senedi başta olmak üzere piyasalara da dolaylı olarak etkisi bulunmaktadır. FED, Amerika Merkez Bankası’nın kısaltılmış hali olmakla birlikte Federal Rezerv Sistemi anlamına gelmektedir. Amerika genelinde 12 Federal Rezerv bankasının birleşmesinden meydana gelmiş olup Amerika’da tüm para politikalarının tek uygulayıcısıdır.

FED başta enflasyon olmak üzere işsizlik ile mücadele etmek amacı ile para politikası uygulamalarına başvurur. Bu noktada başta yatırımcılar olmak üzere birçok kişiyi etkileyen sonuçlar da FED toplantıları sonrasında kamuoyuna açıklanmaktadır. Toplantılardan FED’in önemli para politikası araçlarından olan faize yönelik kararlar da çıkabilmektedir. Bu noktada FED faiz indirimi a da faiz artırımı yapabilmekte olup bunun sonuçları küresel olarak ortaya çıkmaktadır.

Faiz İndirimi ve Artırımı Sonuçları

FED toplantıları yılın belirli zaman dilimlerinde gerçekleşmekte olup sonuçları küresel etkiler ortaya çıkarmaktadır.  Bu doğrultuda faiz indirimi daha düşük faizli kredi bulunmasını kolaylaştırmakta 7 fon maliyetlerinin azalmasına yol açmaktadır. Bu da borsaların yükselmesine, ülkelerin daha kolay kredi bularak ekonomilerini canlandırmasına ve ekonomik büyümeye katkı sağlamaktadır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere FED’in faiz indirimi dolar kurunun da azalmasına yol açacağından olumlu etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

Fakat FED toplantılarının sonunda faiz artırımı kararı alınırsa bu taktirde yatırımcılar ve diğer ülkeler düşük faizli fon ve tahvil bulmakta zorlanmakta ve bunun bir sonucu olarak ise fon maliyetleri artmakta ve ülkelerde ekonomik büyüme durmaktadır. Yatırımcılar için ise tahvil ve bono, kredi faizlerinde de yükseliş ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yine Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin piyasasına dolar endeksli olmalarından dolayı olumsuz bir yaptırımı bulunmaktadır. Zira faiz artırımı dolaylı da olsa dolar kurunu arttırmaktadır. Her ne kadar yatırımcılar için FED kararları yüksek kâr elde edebilecek bir ortam oluştursa da spekülatif yatırımlar sebebi ile oldukça riskli bir yatırım ortamı olarak da tanımlanmaktadır.

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası Atlet Külot Jartiyer Tanga Jüpon Body Büstiyer